Софія Терне: рівненська акторка, композиторка, співачка, яка збирала повні зали глядачів

Софія Терне мріяла про успішну кар’єру оперної співачки та велику славу, але низький зріст та початок Другої світової війни дещо завадили цьому. Вона стала відомою акторкою, пройшовши творчий шлях від Рівного до Варшави та Лондона. Актриса підкорила глядачів своєю вродою та неабияким талантом. Так склалося, що окупаційна влада заарештувала співачку, але це її не зламало. Вона продовжувала творити і ніколи не опускала руки. Більше про Софію Терне ми розповімо в нашому матеріалі на rivne-trend.in.ua.

Дитячі роки та перші успіхи в кар’єрі

Софія Терне народилася в Рівному 3 лютого 1909 року у сім’ї Якуба Хайтера та Барбари Маркевич. Її справжнє ім’я – Ребекка Хайтер, але воно не пасувало під сценічні образи, тому з’явився псевдонім.

Початкову та середню освіти здобула в рівненській школі, згодом навчання продовжила у львівській гімназії та Консерваторії Польського музичного товариства. Софія Терне чітко знала, який напрям обрати, тому вчилася за класом фортепіано та сольного співу.

Юна студентка мріяла про велику сцену та кар’єру оперної співачки, бо мала прекрасний голос. Завадою на шляху до здійснення мрії став невисокий зріст, з чим не могла змиритися талановита рівнянка. Її не рятували навіть високі підбори. Незважаючи на це, Софію Терне не покидало бажання навчитися ідеальному співу, тому вона брала приватні уроки у відомої оперної співачки Станіслави Корвін-Шимановської.

Для вдалого старту тоді ще Ребецці Хайтер порадили підібрати творчий псевдонім, бо її справжнє ім’я могло завадити успішній кар’єрі. Так на сцені з’явилася Софія Терне. Першим місцем роботи майбутньої зірки став знаменитий варшавський театр “Qui Pro Quo”. Тут вона працювала з 1927 по 1931 роки. Після вдалого старту артистка отримує запрошення співпрацювати з варшавськими театрами. Актриса виступала у кабаре, знімалася у відомих фільмах міжвоєнного періоду та отримувала задоволення від своєї роботи.

Чому яскрава зірка згасла на вершині своєї слави

Пік популярності Софії Терне припадає на 1920-1930-і роки. У той час кілька потужних фірм грамзапису пропонують їй співпрацю. Здавалося, ніщо та ніхто не міг завадити успішній кар’єрі рівнянки. Вона мріяла про Голлівуд та з легкістю могла підкорити серця мільйонів глядачів.

2 вересня 1939 року Софія Терне востаннє виступала перед варшавськими глядачами на сцені театру “Фігаро”. А все через Другу світову війну. Актрису заарештували, але згодом відпустили та вислали до Рівного. Співачка переїжджає до Львову та працює в Театрі мініатюр.

У роки війни Софія Терне була акторкою військового театру, а також спробувала себе в ролі медсестри. У 1945 року переїжджає до Великобританії. Ця країна гостинно прийняла емігрантку. Тут рівнянка працювала у лондонских театрах, була ведучою на BBC та радіо “Вільна Європа”.

Грамофонні платівки, які записала Софія Терне ще за життя, користуються популярністю довгий час. Померла талановита рівнянка в 1987 році та похована на лондонському кладовищі North Sheen. 

Серед усіх фільмів, де знімалася акторка, найуспішнішими були: “Донька генерала Панкратова” (1934), “Паради Варшави” (1937), “Діти” (1943).

Про особисте життя Софії Терне історикам вдалося зібрати небагато інформації. Відомо, що її чоловік Станіслав Мікула був художником та народився у Львові. Своє майно рівнянка заповіла не родичам, а притулку для акторів-ветеранів у Сколимові поблизу Варшави, завдяки чому там було збудовано новий корпус.

Comments

.,.,.,.