Колись тут було кіно: втрачений кінотеатр ім. Тараса Шевченка

Колись цей кінотеатр, названий на честь Великого Кобзаря, радісно приймав відвідувачів. Приходили на кіносеанси не лише дорослі, а й діти, адже для малюків тут показували кольорові мультики. До наших днів рівненський кінотеатр ім. Тараса Шевченка не зберігся, однак добре відома його історія – від появи до демонтажу, пишет rivne-trend.in.ua.

Поява кінотеатру в повоєнні роки і відкриття з четвертої спроби

Кінотеатр ім. Тараса Шевченка з’явився у Рівному в повоєнні роки. Оскільки він був зведений в парку ім. Тараса Шевченка, то питань в честь, кого назвати заклад не виникало. Будинку кіно теж вирішили присвоїти ім’я Великого Кобзаря.

Цікаво, що відкриття кінотеатру декілька разів «зривалось»: то артіль не встигала в обумовлені терміни завершити будівництво, то радянська бюрократія ставала на заваді, то повільне прийняття рішень стосовно виділення коштів. А розпочалось все у далекому 1945 році. Тодішня радянська влада взялась відновлювати центральний парк міста, адже Друга світова війна перетворила його в занедбаний пустир. Дерева були зрубані, єдиний фонтан зруйнований, а до всього ще й територією парку пролягав глибокий протитанковий рів.

Отож, парк було вирішено відновити, а також збудувати на його території літні концертний, танцювальний та кіномайдачики. Перші два майданчики з’явились уже наступного, 1946 року. А от поява кіномайданчика в парку ім. Тараса Шевченка затягнулась. Лише наприкінці весни 1949 року офіційно було виділено ділянку для зведення літнього кіномайданчика. На місці, де планували побудувати кінотеатр був цегляний гараж, тому було прийнято рішення його знести, а цеглу використати для будівництва будинку кіно.

За будівництво кінотеатру в центральному парку взялась артіль «Будівельник». Дане товариство обіцяло завершити будівництво кіномайданчику в кінці грудня 1950 року. Однак артіль не зуміла вкластися у відведений для будівництва кінотеатру час. А тодішній директор парку Віктор Ткачук навіть отримав за це догану. Оскільки кінотеатр не було здано у зазначені терміни, то виконком міської ради клопотав перед Радою міністрів УРСР про включення будівництва будинку кіно в план робіт Рівненського облбудуправління. А новий дедлайн було призначено на кінець лютого 1951 року, але й тоді кінотеатр не відкрив свої двері для рівнян.

Згодом облаштування кінотеатру в парку було на контролі чиновників Ради Міністрів УРСР, адже кошти виділялись з республіканського бюджету. Кінотеатр планували нарешті відкрити влітку 1951 року, однак і цього разу терміни змістилися. Лише в листопаді 1951 року було затверджено акт прийому літнього кінотеатру ім. Тараса Шевченка.

Однак відкривав свої двері храм кіно лише в теплу пору року, а решту місяців будівля стояла без діла. Довго так не тривало і у 1955 році було вирішено облаштувати в кінотеатрі парове опалення, щоб він міг приймати відвідувачів цілорічно. І поки влада думала встановити опалення в кінотеатрі, будівля почала помаленьку руйнуватись. Лише через чотири роки, у 1959 році були виділені кошти на встановлення опалення та реконструкцію. Власне, на цьому довготривала історія з побудовою і облаштування паркового кінотеатру завершилась.

Від популярності в 60-х до демонтажу в 90-х

Пік популярності кінотеатру в парку ім. Тараса Шевченка припав на першу половину 60-х років. Будинок кіно відвідували і дорослі, і діти. І хоч зала для дітлахів була невеликою, саме тут вони могли побачити кольорові мультфільми від Disney. Дитячий квиток коштував 5 копійок, дорослим же він обходився в 25 копійок. Вечірні кіносеанси та перегляд фільмів у вихідні дні коштував дещо дорожче – 30-40 копійок за квиток.

На жаль, кінотеатр в центральному парку міста не був сучасним навіть за тодішніми мірками. Глядацька зала кінотеатру не мала балкону, а також звичних для кінотеатрів підвищень для задніх рядів крісел. Часто відвідувачі скаржились на те, що було погано видно і чути.

З часом популярність кінотеатру ім. Тараса Шевченка почала падати, адже у нього з’явились більш привабливі конкуренти, наприклад, кінотеатр «Жовтень». Поява нових кінотеатрів помітно віднадила відвідувачів паркового кінотеатру. Втім, ще певний час заклад показував фільми для рівнян.

На початку 1990-х років будівлю паркового кінотеатру було визнано аварійною. Ходили розмови про реконструкцію приміщення для молодіжного центру, однак час грав не на користь і без того аварійного будинку кіно. Тому у 1994 році парковий кінотеатр було демонтовано. На початку 2000-х років заговорили про будівництво центру дозвілля на місці демонтованого кінотеатру, однак ці плани так і не були реалізовані.

В наші дні складно уявити, що колись в центральний парк Рівного поспішали не лише на прогулянки, а й на кіноперегляди. Тепер лише історія береже ці спогади, хоча, можливо, хтось іще зберігає квиток в парковий кінотеатр, як згадку…

Comments

.,.,.,.