«Поводир» або «Квіти мають очі»: історичний фільм, сцени якого знімались на Рівненщині

Історична драма «Поводир» вийшла на широкі екрани в Україні в листопаді 2014 року. Фільм переносить глядача в 30-ті роки XX століття, в один із найтрагічніших періодів української історії. В основу сюжету стрічки покладені мандри Україною американського хлопчика та незрячого кобзаря в роки Голодомору та сталінських репресій. Зйомки фільму відбувалися в різних куточках України. Зокрема, значну частину історичної драми було відзнято на Рівненщині, пише rivne-trend.in.ua.

Заплющ очі – дивись серцем: про що фільм «Поводир»

«Поводир» або «Квіти мають очі» – це український історичний драматичний фільм, режисером якого став Олесь Санін. На екранах кінотеатрів фільм з’явився в листопаді 2014 року.

Події фільму відбуваються на початку 30-х років XX – в роки Голодомору та кривавих сталінських репресій. За сюжетом фільму, в ці роки до Харкова приїздить американський інженер Майкл Шемрок разом зі своїм 10-річним сином Пітером. Американець був сповнений надій і планів і гадав, що зможе тут працювати іноземним спеціалістом. В Харкові Шемрок закохується в співачку та акторку Ольгу Левицьку, яка відповідає взаємністю іноземцеві. В Ольгу також закоханий радянській спецслужбіст Володимир, який намагається позбутися конкурента-американця.

Тим часом радянська репресивна машина планує криваві репресії та вилучення продовольства у українців. До рук американського інженера випадково потрапляють секретні документи про злочинні плани радянського режиму. Коли Майкл разом з сином сідає на потяг до Москви, його вбивають спецслужбісти. Маленькому Пітерові вдається врятуватись від смерті, разом з ним і документи про злочинні плани сталіністів. Втікаючи від вбивць батька, хлопчик потрапляє в товарний вагон потягу, в якому потай їде незрячий бандурист Іван Кочерга. З тих пір хлопчик і кобзар триматимуть свій шлях разом.

Паралельно вірний прислужник радянського режиму Володимир оголошує справжнє полювання на Пітера. Лірник Іван, розуміючи, що хлопця переслідують, допомагає Пітерові переховуватися. А хлопчик тим часом стає поводирем кобзаря Івана. Малий дізнається, що в минулому його незрячий опікун був командиром роти армії УНР, а зір втратив через поранення в голову.

Коли бандурист Іван дізнається про таємні документи, в яких йдеться про плани влаштувати Голодомор, то вирішує передати їх в Москву тамтешнім борцям з комуністичним режимом і підняти повстання, щоб не допустити маховик репресій.

Стрічка також висвітлює трагедію незрячих кобзарів, яких переслідувала та вбивала радянська влада. Основою цієї сюжетної лінії стала історія про з’їзд кобзарів у Харкові в 1934 році, який закінчився розправою сталіністів над ними. Щоправда, документальних підтверджень про цей з’їзд не знайдено, тому це питання лишається дискусійною темою для істориків.

«Ти знаєш, чому квіти завжди повертаються сонця?», «Чому кобзарі сліпі?»: такі питання звучать у фільмі. Відповіді на них можна знайти в стрічці – побачивши, почувши та перейнявшись драмою. Недарма ж гасло кінофільму – «закрий очі – дивись серцем».

Тараканівський форт та Базальтові кар’єри: місця на Рівненщині, які стали локаціями для зйомок фільму

Фільм «Поводир» був відзнятий в Україні. Локаціями для зйомок історичної драми стали різні місця нашої країни. Знімальний процес відбувався у Харкові, поблизу Львова, під Києвом у селі Витачеві, поблизу Переяслава, Новгород-Сіверська та у селищі Цвіткове Черкаської області.

Відбувались зйомки фільму і на Рівненщині. Значну частину сцен знімали в унікальному Тараканівському форті, який знаходиться поблизу міста Дубно. За сюжетом фільму, кобзарі збирались та переховувались в старій козацькій фортеці. Саме Тараканівський форт став тією локацією, яка відмінно підійшла для утаємниченого місця переховування героїв фільму.

Одну із сцен фільму, а саме момент нападу «енкаведистів» на незрячого бандуриста, було знято в таємничих коридорах Тараканівської фортеці. Зйомки на території фортифікаційної пам’ятки Рівненщини відбувались восени 2012 року.

Кульмінаційну сцену фільму також знімали на Рівненщині. Для зйомок останніх кадрів фільму творці «Поводиря» обрали унікальне творіння природи – Базальтові стовпи. Знаходиться ця геологічна пам’ятка природи поблизу села Базальтове, на Костопільщині. Саме тут взимку, серед снігів, на фоні хвойного лісу і базальтових кар’єрних обривів і знімалась драматична сцена страти кобзарів.

До слова, одну з епізодичних ролей у фільмі зіграв рівнянин, музикант та виконавець Андрій Ляшук. Фактично Андрій грав самого себе, адже теж є лірником.

Для зйомок кінострічки «Поводир» режисер вишукував колоритні та цікаві місця, які чудово підійшли б для екранізації історичної драми. Як бачимо, Рівненщина теж має історичні та природні пам’ятки, які варті бути локаціями для зйомок якісного українського кіно.

Comments

.