Купівля кімнати у квартирі стає виходом в тому випадку, якщо грошей обмаль, а придбати власне житло необхідно. Чинне законодавство дозволяє купити не всю квартиру, а тільки її частину — головне, правильно оформити документи. Про те, як зробити таку покупку, і які ризики вона може за собою спричинити, розповідають експерти ринку.
Плюси та мінуси
Перш ніж зважитися на придбання кімнати в комуналці, варто вивчити всі плюси та мінуси такого об’єкта нерухомості, тим самим позбавивши себе від неприємних сюрпризів у майбутньому.
Перевагами кімнати у Львові є:
- Низька вартість у порівнянні з окремими квартирами.
- Можливість інвестування невеликих грошових сум — кімнату можна купити за невеликі гроші та здавати подобово або на тривалий термін.
- Можливість отримання реєстрації в певному місті. Попри те, що закон дозволяє громадянам України безперешкодно переміщатися по її території та отримувати будь-які послуги в будь-якому місті, на практиці без реєстрації потрапити в поліклініку або влаштувати дитину в дитячий сад не так-то просто. Купивши кімнату, ви можете зареєструватися в ній, а продовжити жити в більш комфортних умовах.
Крім переваг, кімнати мають ряд очевидних недоліків:
- Низька ліквідність нерухомості. Продати кімнату досить непросто – в більшості міст активно ведеться будівництво нових житлових будинків. Покупці вважають за краще купувати квартири саме в них — зі знижками від забудовника купити невелику студію можна за цілком доступну суму.
- Загальні ванна кімната, туалет і кухня. Їх доведеться ділити з сусідами, причому нікого не хвилюватиме, що ви спізнюєтеся на роботу або навчання, і вам терміново потрібно вмитися і поснідати.
- Сусіди. Вони бувають різні — можливо, вам пощастить, і власники сусідніх кімнат будуть тихими та ввічливими, однак практика показує, що найчастіше в комуналках Львова селяться люди з не правильним способом життя і ставленням до оточуючих.
Якщо ви вирішили придбати квартиру у Львові без ріелтора, то пошуки краще почати в перевіреній базі нерухомості на сайті DOM.RIA. Під перевіреними оголошеннями маються на увазі об’єкти від власників, особисто вивчені інспектором. Останній ретельно вивчає документи та фотографує кімнати панорамною камерою. Запустивши програму перевірених квартир DOM.RIA, швидко став №1 серед конкурентів, що працюють на українському ринку.
Особливості та підводні камені
При покупці окремої кімнати у квартирі стоїть розуміти, чим вона відрізняється від частки квартири, що належить одній людині на правах пайової власності. Часткова власність — це поділ майна з визначенням часток, що належать кожному з її власників. Частка не має чітких меж — в документах не може бути зазначено, що одному з власників належить спальня, а другого — вітальня. Офіційно частки можуть бути зафіксовані тільки в кількісному вираженні. При цьому такий поділ зовсім не означатиме, що співвласникам належать саме спальня і вітальня — в цьому і полягає складність визначення частки.
Порядок дій
Щоб купити окрему кімнату у Львові, необхідно:
- Вибрати підходящий об’єкт нерухомості. Важливо оцінити стан кімнати та квартири в цілому, переконатися, що в кімнаті не було проведено неузаконених перепланувань, вивчити район і наявну інфраструктуру, познайомитися з майбутніми сусідами.
- У тому випадку, якщо ви вирішили придбати частку у квартирі, переконайтеся, що її власник пропонував іншим власникам викупити цю частку, і отримав письмову відмову. Якщо ви купуєте окрему кімнату, цей крок можна пропустити.
- Перевірити документи на кімнату.
- Укласти договір купівлі-продажу.
- Зареєструвати договір в Держреєстрі та отримати право власності на кімнату.
Які документи потрібні
Перш ніж укласти договір купівлі-продажу кімнати, вимагайте у продавця такі документи:
- документ, що підтверджує наявність у продавця права власності на частку у квартирі або на окрему кімнату;
- нотаріально завірені відмови інших власників нерухомості від придбання частки;
- технічна і кадастрова документація на житло;
- довідки про відсутність заборгованості по комунальних платіжках;
- довідка про прописаних у квартирі мешканців;
- згода органу опіки та піклування на продаж кімнати.
Договір купівлі-продажу можна скласти самостійно, а можна звернутися за допомогою до кваліфікованого юриста. Якщо вирішите складати самостійно, можете завантажити в інтернеті. Пам’ятайте, що в договорі обов’язково повинна бути вказана наступна інформація:
- паспортні дані сторін договору — продавця і покупця;
- предмет договору;
- ціна договору;
- порядок проведення розрахунків;
- конкретний термін фактичного переходу житлоплощі від продавця до покупця;
- умови розірвання договору;
- відповідальність сторін за недотримання умов договору;
- дата складання документа та підпису його сторін.
Договір купівлі-продажу нерухомості обов’язково повинен бути зареєстрований в Держреєстрі.