Тамара Вишневська – одна з найвродливіших актрис XX століття

Тамара Вишневська не любила розповідати про себе широкому загалу, а особливо приховувала своє українське походження. Вона народилася в невеликому містечку на Рівненщині і стала популярною польською танцівницею та актрисою. Дівчині пророкували успішне сценічне майбутнє та запрошували в Голлівуд. Імениті продюсери та фотографи наввипередки змагалися, щоб попрацювати з талановитою красунею, пише rivne-trend.in.ua.

У ранньому віці за спиною Тамари Вишневської було чотирнадцять зіграних ролей, про кожну з яких писали найавторитетніші тогочасні газети та журнали. Знімки молодої актриси прикрашали фотосалони. Її запрошували в якості гості на визначні події. Тамара вийшла заміж за успішного продюсера і народила йому доньку. Здавалось, життя посміхнулося їй, кар’єра стрімко пішла вгору і так само стрімко завершилася. Надії та сподівання обірвала Друга світова війна і Тамара більше ніколи не повернулася до улюбленої справи. 

Родина Тамари Вишневської

Родина Вишневських. Тамара друга праворуч

Біографію Тамари Вишневської вважають таємничою і недостатньо вивченою. Оскільки вона дебютувала у польському кіно, то й більшість матеріалів про життя та творчість знаходяться за межами її батьківщини. У 2017 році світ побачила книга Гжегожа Роговскі “Приречені на забуття. Польські кінематографічні актриси на еміграції”. У цій праці великий розділ автор присвятив Тамарі Вишневській. Матеріали для публікації готував на основі розповідей її доньки Ірен, яка проживає в Сполучених Штатах Америки.

Тамара Вишневська народилася 20 грудня 1919 року в селі Варковичі на Дубенщині в українсько-польській сім’ї. На ті часи цей населений пункт мав статус волосного містечка зі школою, млинами, поштово-телеграфною станцією та гуральнею.

Батько Сергій Вишневський був українцем, а мама Лідія Тарнавська – полькою. Тамара була старшою дитиною в сім’ї і виховувалася в православній вірі, як і її молодші сестри Тетяна та Зоя.

Дід Тамари – знаменитий український іконописець Аполлінарій Андрійович Вишневський. Спочатку він вчився ремеслу при Почаївській лаврі, а згодом удосконалював навики в Києві в школі видатного художника Олександра Мурашка. У Варковицькому храмі зберігається ікона Святої Трійці, яку написав Аполлінарій Вишневський в честь приїзду на Рівненщину царя Олександра ІІІ.

Сергій Вишневський за свої проукраїнські погляди поплатився і ще в роки Першої світової війни висланий був на Сибір. 

У 20-их роках XX століття батько Тамари працював у Луцьку редактором двох видань: “Українська громада” і “Волинська неділя”. Його погляди суперечили тогочасній владі і вкінці 30-их років чоловік потрапив до табору в Березі Картузькій. Донька на той час розпочала акторську кар’єру. Припускають, саме через постійні переслідування свого батька донька намагалася приховувати своє українське коріння і навіть знімалася під іншим іменем – Міра Вишневська.

Польські джерела також висвітлюють цікаві факти з життя Сергія Вишневського. Тітка Тамари Вишневської Людвіка з Вільна у своїх спогадах пише, що дівчині прийшлося випробувати свої акторські здібності через те, що батько програв все майно в карти. 

Початок кар’єри Тамари Вишневської

Тамара Вишневська на балу в “Адрії”

Восьмирічна Тамара мріяла навчатися в школі танців і через це відправилася в пошуках кращої долі до Варшави. Там її зустіла тітка по матері Зоя Лангхаммер, яка на той час була відомою в мистецьких колах. Не так сталося, як гадалося і дівчина повернулася до Луцька, куди переїхали її рідні. Закінчила гімназію. Крім артистичних здібностей, мала хист до вивчення іноземних мов. Тамара володіла польською, українською, чеською, російською, англійською та німецькою мовами. У 1934 році знову поїхала до тітки у Варшаву і на цей раз навчалася в школі танцю Тетяни Висоцької, яка була на ті часи популярним польським хореографом.

Висока, струнка дівчина з красивими рисами обличчя відразу привернула увагу. Невдовзі їй запропонували місце солістки в ансамблі пані Висоцької “Татьянки”. З цих пір Тамара виступає в нічних клубах і театрах. Завдяки своїй роботі вона не лише забезпечувала себе, а й фінансово допомагала своїй родині.

У жовтні 1934 року ансамбль пані Висоцької брав участь у виставі за  Шекспіром “Сон в літню ніч” у Театрі Польському у Варшаві. Танцюристи виконували роль масовки. Вони відтворювали танцюючих лісових ельфів. Найефектнішою серед усіх була Тамара, яку помітили не лише публіка, а й критики. Це був перший її успіх, після якого пані Тетяна отримала численні дзвінки з проханням озвучити ім’я прекрасної танцівниці.

Коли Тамара у 1935 році виступала у популярному нічному клубі ресторанно-розважального комплексу “Адрія”, її запримітив знаний режисер Пауль Вегенер, який запропонував шістнадцятирічній танцівниці спробувати свої можливості на знімальному кіномайданчику. Вони разом відправилися до Берліна. Там вона знялася під іменем Міра Вишневська у стрічці “Август Могутній”. Кінодебют нашої землячки високо оцінили тогочасні критики.

Про кохання Тамари Вишневської та блискучу кар’єру актриси

Бал до Дня польського кіно у Варшаві. Тамара Вишневська з чоловіком Владиславом Мікошем (на передньому плані фото), січень 1939 року

Тамару Вишневську запрошують зніматися в кіно імениті продюсери. Одного разу вона потрапила на варшавську кіностудію “Сфінкс” і зіграла незначну роль Люсії у стрічці “Прокажена”. Власником кіностудії був краківський підприємець Владислав Мікош, який закохався в привабливу актрису з першого погляду. Молодша на 12 років дівчина відповіла йому взаємністю. У 1937 році закохана пара узаконила свої відносини. У них народилася донька Ірен.

Після зйомок у фільмі “Прокажена” Вишневська стала мрією багатьох режисерів. Про кінозірку писали в пресі, критики обговорювали її акторську гру, а публіка захоплювалася її красою та грацією. Газети і журнали розміщували не лише світлини Вишневської з фільмів, а й зі світських прийомів та вечірок, які відвідувала актриса. Вона мала вишуканий смак та ефектно одягалася, за що неодноразово отримувала титул Королеви балу.

Протягом 1936-1939 років Тамара зіграла ролі у чотирнадцяти стрічках: “Трійко гульвіс”, “Дівчата з Новолипок”, “Жінка над прірвою”, “Друга молодість”, “Дружина і недружина”, “Заповіт професора Вільчура” та інші. У фільмі “Дівчина шукає кохання” Тамара Вишневська і Мечислав Цибульські зіграли закохану пару, після чого їх визнали найкрасивішим акторським дуетом. 

Обкладинка журналу “Кіно”. Мечислав Цибульські і Тамара Вишневська

Незважаючи на успіх та постійну зайнятість, Вишневська не забувала про родину і приїжджала до Луцька. Тут вона була також знаменитістю, на екранах місцевих кінотеатрів демонстрували фільми з її участю. До рідних Варкович вона надіслала бабусі свою фотографію, а чи сама навідувалася в село, невідомо.

Тамара Вишневська, фото з написом для бабуні

Війна зруйнувала кар’єру Тамари Вишневської: про останні роки її життя

Тамара Вишневська 1950-і роки

У 1939 році Вишневській пропонують зніматися в Голлівуді. Про таке мріє чи не кожна кінозірка. Але Друга світова війна все зруйнувала і наймолодша зірка польського передвоєнного кіно почала згасати. Коли перші бомби падали на Варшаву, Вишневська знаходилася на кіностудії. Відбувалася підготовка до зйомок фільму “Заповіт професора Вільчура”. Окупанти дозволили зняти лише декілька сцен. Що сталося з цією стрічкою, невідомо.

Під час німецької окупації Тамара припинила акторську діяльність, а її чоловік співпрацював з Армією Крайовою. Навідуватися до нічного клубу “Адрія” Мікош дружині заборонив, оскільки це було небезпечно. У 1944 році Вишневська разом з донькою переїхала до Праги, де вже перебувала її родина. З чоловіком зустрілася в 1945 році в Баварії в таборі емігрантів. У 1950 році подружжю вдалося виїхати до США, не маючи грошей, статків, роботи. Про батьківщину та минуле безтурботне життя нагадували різдвяні прикраси: традиційний польський янгол, зірка і срібний птах.

Тамара та Владислав знайшли прихисток у Рочестері (місто на заході штату Нью-Йорк ). Актриса ще плекала надії на продовження своєї кар’єри, проте не склалося. Працювала адміністратором у музеї, перекладачем, продавцем. У 58-річному віці присвятила своє життя трьом онукам. Їх дім знаходився у мальовничій місцевості над озером Онтаріо. У Вишневської згодом діагностували рак. Померла актриса у 61-річному віці в 1981 році. Чоловік прожив на 13 років довше. Не стало Владислава Мікоша в 1994 році. Подружжя поховане у Рочестері на місцевому кладовищі Маунт-Хоп.

Надгробок на місці поховання Тамари Вишневської і Владислава Мікоша в Рочестері

Comments

.,.,.,.